Polskie książki dramatyczne

Mając do czynienia z Jerzym Pilchem mamy do czynienia z książkami dramatycznymi. Nie są one jednak tak dramatyczne, jak pełne zawiłości książki kryminalne znanych autorów. W swoich dziełach Jerzy Pilch na ogół zawsze ukrywał drugie dno (https://www.taniaksiazka.pl/autor/jerzy-pilch). Jego książki to bardzo specyficzne dzieła, które naprawdę zawsze należy bardzo uważnie przeczytać. Kim był ten wspaniały autor? Zanim na poważnie zająć się pisaniem, to ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1975 był krytykiem literackim. W 1978 roku był redaktorem czasopisma „Student”. Bardzo mocno zaangażował się w tworzenie niezależnego czasopisma kulturalno-literackiego „NaGłos”. 1989 – 1999 to okres, kiedy należał do zespołu redakcyjnego “Tygodnika Powszechnego”. Już wtedy podejmował pierwsze, bardzo poważne próby literackie. Jego felietony można było przeczytać w wielu miejscach, m.in. w “Polityce” i w “Hustlerze”. 2012 rok to jego ponowny powrót do “Tygodnika Powszechnego”, gdzie prawie do samej śmierci można było przeczytać jego felietony. Jego twórczość to wiele wspaniałych dzieł, do których zalicza się: “Inne rozkosze”, “Pod Mocnym Aniołem”, “Narty Ojca Świętego”, “Pociąg do życia wiecznego”, “Wiele demonów,” i jeszcze wiele innych.

“Trzeci dziennik”

Była to książka – zaskoczenie. Wszystkie dzienniki, jakie bowiem do tej pory stworzył Pilch zawsze były na bieżąco publikowane i wszyscy o nich doskonale wiedzieli. Tym razem było jednak zupełnie inaczej. Kompletna tajemnica, która po ukazaniu wybuchła jak wielki granat, którego nikt się nie spodziewał. Pilch osiągnął to co chciał – wielki szum, dzięki któremu wszyscy zwrócili uwagę w jego stronę. Dlaczego tak się stało? Ponieważ po raz kolejny można było liczyć na szczere wyznania, które przypadły pod koniec jego życia. W tej książce znaleźć można wydarzenia obejmujące okres od maja 2017 do lipca 2018.

“Żywego ducha”

“Co może robić ostatni człowiek na świecie? Wyruszyć przed siebie? Spać w najlepszych hotelach? Bezkarnie wynosić książki z księgarń i markowe ubrania z najlepszych butików? To co zwykle: łudzić się kasą?…” – jak widać Pilch po raz kolejny zaprasza swoich czytelników do niezbyt łatwego świata, gdzie człowiek stara się znaleźć miejsce dla siebie. Czy jednak w tak przepełnionym świecie będzie to łatwe zadanie? Lektura tej książki na pewno będzie skłaniała czytelnika do tego, aby pomyśleć o pewnych ważnych aspektach swojego życia. Zróbmy wszystko, aby człowiek nigdy nie został sam na świecie, ponieważ jego egzystencja będzie bez sensu.

Kobieta zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com